Jedan od osnivača kultnog engleskog avantgardnog rock benda Henry Cow, tekstopisac, skladatelj, majstor improvizacije i multiinstrumentalist Fred Frith stiže u Teatar &TD s dvojicom kolega kompozitora odnosno perkusionistom Jordanom Glenom te basistom Jasonom Hoopesom. Ovim fantastičnim triom Fred Frith se vratio svojim korijenima, rock i folk glazbi odnosno geslu manje je više. Gitara, bas i bubanj čine glazbu ovog trija jednostavnom, intimnom, a opet zaigranom. Osim nastupa Fred Frith Trija na koncertnom je programu i audiovizualni projekt 50th Day of the Year. Glazbenici i skladatelji Alen i Nenad Sinkauz, multimedijalni umjetnik I. M. Klif i oblikovatelj zvuka Miroslav Piškulić kroz zajedničku improvizaciju istražuju i predstavljaju proces stvaranja instant audiovizualne kompozicije.
Koncert će se održati 19. veljače u velikoj dvorani Teatra &TD, s početkom u 21 sat. Cijena ulaznice bit će u pretprodaji 50kn, a na dan koncerta 70kn.
Fred Frith, guitar, bass, voice
Jason Hoopes, bass
Jordan Glenn, drums
U bendovima kao što su Art Bears, Massacre, Skeleton Crew, Keep the Dog, Tense Serenity, Fred Frith Guitar Quartet, Eye to Ear i najnovijem Cosa Brava, Fred Frith je uvijek ostajao vjeran svojim korijenima u rock i folk glazbi, dok je istovremeno istraživao i prihvaćao najrazličitije utjecaje, od književnog stvaralaštva Eduarda Galeana do umjetničkih instalacija Cornelije Parker. Također, izrazito je značajno Fredovo umjetničko djelovanje na međunarodnoj improvizatorskoj sceni, na kojoj je poznat i prepoznat kao solo izvođač, ali i u različitim suradničkim projektima s kolegama: Han Bennink, Chris Cutler, Jean-Pierre Drouet, Evelyn Glennie, Ikue Mori, Louis Sclavis, Stevie Wishart, Wu Fei, Camel Zekri, John Zorn. Svoj je skladateljski jezik razvio pišući djela za Arditti Quartet, Asko Ensemble, Bang on a Can All-Stars, Ensemble Modern, Concerto Köln, ROVA Sax Quartet i druge, a kao autor glazbe potpisuje i niz plesnih projekata i filmskih partitura.
I dalje iznimno aktivan, Fred nastupa s brojnim velikanima suvremene glazbene scene, ali i s mladim glazbenicima za koje ćemo tek čuti.
Audio i video materijali su dakako u stalnom međuodnosu - video materijali se dijelom generiraju iz zvučnih signala, a procesirani video signali povremeno postaju dio zvučne slike. Generirani glazbeni i vizualni materijali rezultat su simultane i međuovisne muzičke i vizualne grupne improvizacije, kreirajući u svakoj izvedbi drugačije audiovizualne strukture. Arhitektura prostora svojim izgledom i akustičkim karakteristikama također uvjetuje ishod pojedinačne izvedbe. Zbog složenog procesiranja signala gitara, mikrofona i pickupova, kao osnovnih izvora zvuka, akustika prostora i korištena audio oprema svakako su važan segment ukupne zvučne slike. Također, video materijal se temelji isključivo na materijalu s kamera i audio reaktivnih analognih uređaja, čime izgled scene i dvorane postaju sastavni element ukupnog ugođaja.
Day of the Year iza sebe imaju respektabilan niz nastupa u regiji i inozemstvu: TBA festival, Portland; Abrons Arts Centre, New York; Limit art festival, Beograd; Onjitsu Gekijyo Hall, Tokyo; DNA festival, Tokyo; IETM Pogon jedinstvo, Zagreb; Pula film festival, Pula; Dani Nove Glazbe, Split; Žedno uho, Zagreb; Onassis Cultural Center, Atena.
promo girl // 11/02/2015