home > koncert > Završio 8. N.O. JAZZ FESTIVAL!

kontakt | search |

Završio 8. N.O. JAZZ FESTIVAL!

Osmo izdanje Not Only Jazz Festivala završilo je u subotu, 10. studenog, na neuobičajen i ne samo jazz način: gitarskom pop psihodelijom Damona & Naomi, odličnim nastupom karizmatičnog Milesa Griffitha, te energičnim i bučnim domaćim Seven That Spells Big Bandom.

Zvukovi free jazza, nekonvencionalno korištenje instrumenata, otvoren pristup glazbi, fuzija različitih glazbenih pravaca, odlična atmosfera i još bolja energija, protekli su tjedan oslikavali dvorane Teatra &TD i ostale prostore Studentskog centra.

Glavni organizator Mate Škugor kaže: Cijela atmosfera koja je stvorena oko festivala je ono što treba posebno istaknuti, počevši od ljudi koji su sudjelovali u organizaciji, od jezgre samog festivala - ekipe Kulture promjene - preko volontera koji su obavili odličan posao - do muzičara koji su se ovdje osjećali kao doma. William Parker je to vjerno istaknuo nazvavši NO JAZZ 'musicians friendly festival'.
[ Peter Brotzman ]

Peter Brotzman   © Ziga Koritnik

Iako NO JAZZU nije cilj mjeriti se sa manifestacijama većih produkcija, veliko nam je zadovoljstvo što su dvorane &TD-a svakog dana festivala bile dupkom pune. Sve to samo dokazuje da ovakva glazba zasigurno dopire do i pronalazi svoju publiku.

Davorka Begović, izvršna producentica festivala ističe: Posjetitelji festivala, ali i glazbenici koji su nastupali su jako zadovoljni, a to znači da smo postigli svoje ciljeve. Imali smo 6 dana vrhunske glazbe, svjetski relevantne umjetnike i pune dvorane; ukupno preko 2500 posjetitelja na koncertima i to sve u Teatru &TD. Posebno me veseli što su i ovaj put glazbenici, naši dragi gosti i prijatelji, osjetili prijateljsku atmosferu festivala što ih dodatno inspirira za nastup, kako i sami naglašavaju.
[ Rashied Ali ]

Rashied Ali   © Ziga Koritnik

Kao vrhunac festivala Škugor ističe izvedbe Mephiste, ženskog improvizatorskog trojca, sedamdesetogodišnjeg saksofonista Petera Brötzmanna i njegov trio koji su odsvirali hard core jazz koncert, te The Necks - fascinantnog benda kojeg prije svega odlikuje originalnost - prilikom svakog nastupa, pjesme sa njihova repertoara zvuče potpuno novo i uvijek drugačije.

Pored koncerata veliku su pažnju plijenile i izvanredne fotografije slovenskog jazz fotografa Žige Koritnika, koji se s nama družio za vrijeme festivala te tom prilikom fotografirao koncerte i glazbenike. Iste možete pronaći na www.myspace.com/zigakoritnik

Pored glavnog programa, veoma je važno istaknuti i ovogodišnji novitet - muSiClab - program glazbenih radionica na čelu sa Williamom Parkerom i Miles Griffithom.

MuSiClab je pokazao da su naša razmišljanja i pretpostavke koje su nas i potaknule na pokretanje takvog projekta bile točne i opravdane. Publika je muSiClab doživjela kao osvježenje, zanimljivu novost i posebnost unutar glazbeno-edukativnog sustava u Zagrebu i Hrvatskoj, a polaznici su bili izuzetno zadovoljni prilikom da nauče misliti glazbu i to neposredno od Williama Parkera i Milesa Griffitha. Mislim da je to veliki plus ovogodišnjeg festivala i zbog toga sam posebno zadovoljna. Ovo nam je samo poticaj da muSiClab treba nastaviti i razvijati i to kroz cijelu sezonu, zaključila je Davorka Begović.

Razvoj spomenutog modula i njegova standardizacija kao i uvrštenje u redovni program Muzičkog salona SC-a ideja je koja će s vremenom zasigurno biti i realizirana.

Slijedeće godine naglasak defintivno stavljamo na muSiClab koji ćemo pokušati pokrenuti desetak dana prije festivala i formirati svojevrsni festivalski ansambl kao plod tih radionica, dodaje Mate Škugor.

Još jedan projekt, sve donedavno u obliku eksperimenta, pokazao je svoje mogućnosti za vrijeme festivala. Naime, nakon debija koji je doživio za vrijeme Zagreb Film Festivala, web Radio SC krenuo je dalje sa svojim programom i čitavo vrijeme trajanja NO JAZZA emitirao atmosferu, zvukove te intervjue sa glazbenicima i gostima festivala. Pored toga ono što posebno ističemo jest uživo prenošenje gotovo svih koncerata što predstavlja svojevrsnu ekskluzivu. Pored zvuka, dio programa bio je upotpunjen i video streamom, tako da smo sve koncerte i neke intervjue prenosili i slikom. Najavljujemo i ubuduće audio i video stream svih kulturnih događanja u organizaciji Kulture promjene. Više informacija u vezi rada web Radija SC dobiti ćete na vrijeme.

Završilo je još jedno izdanje NO JAZZ festivala. Po posjećenosti definitivno uspješniji nego lani, po izvedbama standardno raznovrstan i kvalitetan, i dalje odiše domaćom i opuštenom atmosferom. Cilj je tako ostvaren i ovaj put, a to je da se dokine granica jednosmjerne komunikacije od izvođača ka posjetiteljima. Tako publika postaje aktivni sudionik koncerta, dajući povratnu informaciju glazbenicima. Posjetiteljima se pruža prilika da i sami sudjeluju u stvaranju koncerta, glazbe, te zajedno sa vrsnim imenima alternativne jazz scene sviraju i osjete ne samo jazz.

kris // 13/11/2007

Share    

> koncert [last wanz]

cover: Mančesterski ljetni festival @ Manchester, UK, 08-11/07/2025

Mančesterski ljetni festival @ Manchester, UK, 08-11/07/2025

| 14/07/2025 | pedja |

>> opširnije


cover: OASIS @ Heaton park, Manchester, UK, 11/07/2025

OASIS @ Heaton park, Manchester, UK, 11/07/2025

| 13/07/2025 | pedja |

>> opširnije


cover: THE STRANGLERS @ Vinkuran, Cave Romane, 8. 7. 2025.

THE STRANGLERS @ Vinkuran, Cave Romane, 8. 7. 2025.

| 13/07/2025 | terapija |

>> opširnije


cover: VLATKO KLARIĆ + MIE (Music for Insulting Egos), 05/07/2025, Dobozi 21, Budimpešta

VLATKO KLARIĆ + MIE (Music for Insulting Egos), 05/07/2025, Dobozi 21, Budimpešta

| 09/07/2025 | horvi |

>> opširnije


cover: AVENGED SEVENFOLD, 18/6/2025, Križanke, Ljubljana

AVENGED SEVENFOLD, 18/6/2025, Križanke, Ljubljana

| 07/07/2025 | tia zz :) |

>> opširnije


> chek us aut!
> last [10] @ terapija.net
> najawe [blitz]
  • 10/07/2025 > 19/07/2025 | hvar, tam tam festival
    festival otvara zbor xop, naentu (10.7.), nastavlja s turbotransturisti, aracataca (11.7.), sljedeci dan donosi repetitor, irnini mons, koala voice (12.7.), dok vikend obilježavaju žen, koikoi, lucy kruger & the lost boys (13.7.) te haiku garden, veja (14.7.). program se nastavlja s gilbert, krilat i beo (15.7.), lenhart tapes feat. tijana stanković, a/lpaca, midi brigade (16.7.), libertybell, gazorpazorp, eleven (17.7.), d., bohemija (18.7.), te završava s nina romić, tamara mylo (19.7.).
    >> najawa @ terapija.net
  • 14/07/2025 | zg, vintage industrial bar
    private function
    >> najawa @ terapija.net
  • 14/07/2025 | zg, melin
    impronedjeljak:
    illyrica trio (hr/usa/at/si)
    leela (hr)
    >> najawa @ terapija.net
  • 15/07/2025 | zg, močvara
    lucy kruger & the lost boys
    glazyhaze
    >> najawa @ terapija.net
  • 16/07/2025 | zg, boogaloo club
    the dandy warhols
    >> najawa @ terapija.net

>> sve blitz najawe


well hosted by plus.hr | web by plastikfantastik*