home > mjuzik > Boxer

kontakt | search |

THE NATIONAL: Boxer (Beggars Banquet, 2007)

The National su jedan od onih bendova koji su, tako reći, dušu dali za zagrebačku publiku, oduvijek sklonu mračnom i ˝ atmosferičnom˝ alter-rocku. U to su se mogli uvjeriti svi posjetitelji njihovog koncerta 2004.godine, kada se njihova melankolija savršeno uklopila u intiman prostor KSETA-a.

Osnovani u New Yorku krajem devedesetih (iako originalno potječu iz Ohia), ova petorka web-dizajnera nakon hvaljenog albuma Alligator iz 2004 vratila se s novim, željno iščekivanim uratkom zvanim Boxer.

Prije svega, pri slušanju ovog albuma, kao i čitavog njihovog opusa, najbolje bi bilo ostaviti po strani bespotrebne, ali neizbježne usporedbe sa čitavim nizom uvaženih glazbenika iz bliže ili dalje prošlosti. Iako bi mnogi njihov naslovni singl Mistaken for Stranger radije ironično prozvali Mistaken for Joy Division , važno je naglasiti da je ovdje riječ o jednom samosvojnom bendu čijim korijenima nije baš tako jednostavno ući u trag.

O čemu se, zapravo, tu radi? Oni sami album opisuju kao euforično odvajanje i čarobnu iluziju koja nastupa zbog dosadne i jednolične stvarnosti, odsutnosti i gubitka dodira s prijateljima. Boxer u odnosu na prethodne albume ne donosi ništa bitno drugačije. Oni su svoj zvuk čvrsto uobličili na debiju iz 2001. godine. Inače, čitavim albumom dominiraju treperave gitare isprepletene klavirskim dionicama koje se suprotstavljaju mračnom i raskošnom pjevanju stvarajući savršenu ravnotežu (vokal frontmena Matta Berningena uistinu zvuči kao da mu je u životu sve pošlo po zlu). Tekstovi su poput unutarnjeg monologa, govore o ljubavi, ratu, novcu, snovima koji uništavaju živote, snovima koji se pretvaraju u glazbu koja spašava te živote. Pjesme su intimne, slojevite, svaka ima svoj identitet i zvuče nekako prostrano, kao da se šire na sve strane i prožimaju ti dušu i um. Tome je pridonio i australski skladatelj Padma Newsome pobrinuvši se za orkestraciju. Klavir je odsvirao Sufjan Stevens.

Od pjesama izdvojila bih neodoljivu Slow Show ( You know I dreamt about you, for 29 years, before I saw you / I´ve missed you for 29 years ), gore spomenuti singl Mistaken for Stranger ( by your own friends! ) ( You wouldn't want an angel watching over you / Surprise, surprise, they wouldn t want to watch ) i Fake Empire.

Vjerujem da će svi koji vole bendove kao što su Tinderstics, Walkabouts ili Interpol (a takvih na ovim našim prostorima ima mnogo) rado preslušavati ovaj album!

žuži // 23/11/2007

Share    

> mjuzik [last wanz]

cover: Split

SINISTER FEELING / BLOOD STAINED CONCRETE: Split (2025)

| 04/07/2025 | marko šiljeg |

>> opširnije


cover: Dreaming Is a New Awakening

DVORAC: Dreaming Is a New Awakening (2025)

| 03/07/2025 | horvi |

>> opširnije


cover: Treći kolosek

PETRIKOR 1858: Treći kolosek (2025)

| 03/07/2025 | edo žuđelović |

>> opširnije


cover: Corporation P.O.P.

HOT MILK: Corporation P.O.P. (2025)

| 02/07/2025 | horvi |

>> opširnije


cover: Bez kraja

MILAN PETKOVIĆ: Bez kraja (2025)

| 30/06/2025 | horvi |

>> opširnije


> chek us aut!
> diskografija
cover: Boxer
  • the national (2001)
  • sad songs for dirty lovers (2003)
  • the alligator (2005)
  • boxer (2007)

> linkz
> rilejted? [@ terapija.net]
> last [10] @ terapija.net

well hosted by plus.hr | web by plastikfantastik*