Filmski debi Mihajla Obrenova popraćen je s adekvatnim, vrlo turobnim post-industrial/drone soundtrackom sastavljenim od desetak manje-više znanih izvođača s etikete D:S Records.
Gazda novosadskog Dark:Scene Records Mihajlo Obrenov uz brojne glazbene, koncertne, izdavačke i produkcijske radove odvažio se i u filmske vode. Režirao je i snimio dugometražni igrani film "Araneum" koji po svojim specifikacijama zasigurno spada u najniskobuđetniju B-kategoriju (snimljen je gotovo bez ikakve financijske potpore za nevjerojatnih 2000 dinara iliti nekakvih 20 eura!), ali je istovremeno prodrmao tradicionalna filmska načela. Naime, svi glumci u njemu su otprilike istih godina mada glume različite dobne generacije (primjerice roditelji i djeca), te sukladno s time unose posve veliku zbrku u sam doživljaj karakternih uloga. Ostatak infrastrukture je sasvim ok, a kraća radnja može se prokomentirati kroz prizmu post-apokaliptičnog doba smještenog negdje u nepoznatom gradu na nepoznatoj lokaciji jedne zgrade ispod razine zemlje gdje se odvija čitav scenarij. Tematika je fiksirana na opstanak jedne civilizacije koja je pred uništenjem, te svaki izlazak iz zgrade bez odgovarajuće zaštite znači pogibeljno izlaganje radioaktivnoj opasnosti, a metaforički je prikazana kao izolirani sklop jedne porodice i stanara koji su usljed svih strahota koje se nalaze napolju prisiljeni živjeti svoj skroman život bez osnovnih potrepština komuniciravši gotovo na razini potpunih stranaca. Film je posve mračan i turoban, ali pljeni svojim domišljatostima, kao i neočekivanim raspletom kada se ipak glavni lik Adam uspije probiti iz izolacije. Zanimljivo za razglabanje... Film je već prikazan na nekoliko filmskih festivala, a reakcije na njega su vrlo pozitivne.
Prateća glazba je posve namjenska i detaljno prati kadrove (svi su morbidno mračni u zeleno/ plavo-tamno-sivom spektru gotovo bez ikakvih izrazitijih boja), pa je stoga posve sastavljena od skitova i ambijentalno mračnih drone instrumentala bez ijedne klasične vokalne interpretacije. Obrenov je adekvatno odabrao mnoštvo već znanih imena iz kataloga D:S Records, te svojih kolega s kojima surađuje dulji niz godina, a neki od njih su specijalno za ovu priliku komponirali nove skladbe. Premda je za razumjevanje ovog soundtracka prije svega prvo potrebno pogledati film, onima koji poznaju odabrane izvođače neće biti teško zaključiti da se nema ništa optimistično očekivati u zvučnom pogledu posebice zbog prisutnosti beogradskog Tamerlana, niških Third I, novosadskih Mrt ili Youth A.D. čija rola iznosi gotovo polovinu glazbene kulise. Jedino iznenađenje predstavlja mračan ambijentalni instrumental "Wormhole" Claymore (danas kLeimor) koji inače ne rade ovako turobno teške ekspresije, dok je preostali dio materijala nazovimo klasičnog post-industrial/drone sadržaja u kome se fabula odnosi na zadane filmske kadrove koji su sabijeni gotovo u klaustrofobičnu atmosferu mračnih hodnika i nekoliko prostorija.
Naslovi: 1.TAMERLAN - Tema za srce, 2.CLAYMORE - Wormhole, 3.LEGACY OF CRUSH - A minute in a mind of killer, 4.MRT - Hodnici, 5.TAMERLAN - Adamova tema 1, 6.YOUTH A.D. - Unpleasant situation 1, 7.REPLICANT DELIGHTS - Monolith man, 8.MRT - Staklo, 9.SOMNIFERA PROFUNDA - The IX commandments, 10.COSMOMACHIA - Sakki, 11.MRT - Voices, 12.THIRD I - Threatful silence, 13.TAMERLAN - Hodnici 1, 14.YOUTH A.D. - Hallway theme, 15.MRT - Skinny horse, 16.EREKTA - You're stuck in my lungs, 17.REPLICANT DELIGHTS - The night is young, 18.DARK OFAY DIN - Cold turkey
ocjena albuma [1-10]: 7
horvi // 17/10/2010