MATEJ KRAJNC: STARA MAMA BEND - Sgt. Cepuš Lonely Krajnc Club Martini (Slušaj najglasnije, 2015)
Ovo je bio peti album Stara Mama Benda s obradom čuvenog The Beatles albuma "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" iz 1967. za kojeg se gotovo jednoglasno smatra da je najbolja i najznačajnija long play ploča rocka svih vremena. Bilo je upitno na koji način će Alex Cepuš i Matej odigrati svoju reinterpretaciju nakon zajedničkih autorskih pjesama jer im je ovo bilo prvo 'kasapljenje' obrada u ovoj bendovskoj formaciji, no vrlo dobro su se iskazali.
Podjelivši uloge na dvije strane ploče, svatko je dobio svoju rolu. Prvi dio od 7 pjesama izveo je Alex svirajući bas, klavir, gitaru i vokalizirajući abnormalno šašave oktave baritona podražavajući i režave, promukle, cvileće, paradoksno, ali melodično postavljene arije često insinuirajući i metalski growl/ crust, te potpuno preokrenuvši smisao izvorne lirike u abnormalno duhovite, cinične i provokativne tekstove od kojih bi svim fanovima pošandrcao kardiogram. Prije svega jer se on postavlja u ulogu 'narednika' koji kroz fabulu prezire prijatelje, ismijava svete poroke r'n'r-a LSD, heroin, kokain, THC i alkohol što su bili sastavnim pokretačem kreativnosti kasnih 60-ih godina, a ne kaže se uzalud da oni koji se sjećaju tog vremena onda ga nisu niti proživjeli, a kamoli udahnuli, šegači se s hitovima i njihovim progressive rock gabaritima, te ne daje niti trunke simpatije originalnom izvorniku. Ali, ovo je sve bila samo iznimno dovitljiva šala, točnije, obrnuto proporcionalna inverzija za 180° na koju se mnogi mogu naljutiti kao na svetogrđe, no šta bi onda rock bio ako izgubi svoj provokativni nagon...
Počevši s abrazivnom klavirskom pozadinom i teško distorziranim riffovima, te solažom, otvara se "Stg. Cepuš" nastavljajući u psihodelijom ozarenom "S pomočjo prijateljev na dno" raspredajući storiju o frendovima koji popuše sve cigarete, popiju pijaču i ostave te samog bez denarja, kaže 'potem bodo šli v vražjo mater', a na kraju i 'mrš'! Otkačena, disonantno postavljena "Lucy in njen skaj" se referira na goropadni seksizam nabrajajući dane u tjednu izuzev ponedjeljka kad se Lucy, valjda odmara. Umjesto, kako zrači "Getting better", okreće se naopačke - "Gre na slabše" ('vsaki dan gre na slabše/ vsaki dan so problemi, vsaki dan v dilemi...') uz posve sumanuto iščašeno pjevanje koje se nastavlja u "Fiks in alkohol" ("Fixing a hole") nabrajajući sve moguće opijate, a onu poprilično obrađivanu "She's leaving home" konvertirao je gotovo u dekompozicijskom izdanju sa također komediografskim tekstom 'ona zapušča svoj dom, sanja neke čudne kostanje... spakirala je svoj glovnik in škarice za nokte/... ona zapušča svoj dom, jaz imam bariton/ ...ker se boji dimnikarjeve poezije' ("Ona zapušča svoj dom"). Au, ah, oh, na "Being for the benefit of Mr. Kite!" bi se svaki beatle fan mogao naljutiti kad zakanta "Brco v rit, Mr. Kit" i taj stih ponovi jedno dvadesetak puta uz gromoglasan odjavni smijeh.
Matejeva varijanta nije niti upola toliko duhovita. Skulirana je i odmjerena; Alex mu svira bas na svim kompozicijama, te i usnu harmoniku u "Štiriinšestdesetletniki" ("When I'm sixty-four"), a zvučni parametri su lišeni nekih jačih eksperimenata. U 6 pjesama je dao daleko ozbiljniji vokalni i lirski pristup, onako kako je tada radio svoje reinterpretacije s tek ponekim sitnijim ubodima jer se uz Alexa ne može ostati pasivno pribran, poput malčice otkačenijeg vokalnog pristupa u kratkoj "Jutarnji nagovor" ("Good morning, good morning"). Kad se komparira s njegovim doprinosom, Matej je svoje verzije napravio u neprepoznatljivom maniru kao posve nove, autorske pjesme koje je skoro pa nemoguće bez znanja o originalima evidentirati kao The Beatles pjesme. Vjerojatno ih niti John, Paul, George i Ringo ne bi prepoznali čak da im se ponude i prevodi slovenščine na engleski jezik, posebice "Zunaj, znotraj" ("Within you without you"), "Kazen" ("Lovely Rita"), "Repriza" ("Sgt. Pepper's lonely heart club band - reprise") s odličnim psihodeličnim backgroundom poput violinske melodije, a pogotovo završnu spoken-word egzistencijalku "Mesec v letu" ("A day in the life").
Dva posve različita viđenja i kompozitorska urona najavila su još nekoliko sličnih poduhvata s obrađivanjem albuma liverpulskih čupavaca. Ovo je bio vrlo hrabar zahvat izveden minimalistički, ali i znalački sabijen u svega 27 minuta izbjegavši stereotipne klišeje ponudivši sasvim drugačije konotacije: Alexove zajebancije u pravilnim akordima i Matejeve još uvijek preumivene i bojažljive kulturne izvedenice.
Naslovi: 1.Sgt. Cepuš, 2.S pomočjo prijateljev na dno, 3.Lucy in njen skaj, 4.Gre na slabše, 5.Fiks in alkohol, 6.Ona zapušča svoj dom, 7.Brco v rit, Mr. Kit, 8.Zunaj, znotraj, 9.Štiriinšestdesetletniki, 10.Kazen, 11.Jutarnji nagovor, 12.Repriza, 13.Mesec v letu
Pepel, ki mi je padal po roki - pesmi Toma Vebra (2019)
Tretje poglavje (z Agencijo Rokenrol) (2019, Helidon)
PESMI, KI SEM JIH ŽE OD MALIH NOG ŽELEL POSNETI, PA JIH NISEM, KER SEM UGLASBLJEVAL POEZIJO IN IGRAL ROKENROL, ZDAJ MI PA NI VEČ TREBA SLUŽIT TRGU, KER SEM BOGAT IN SLAVEN IN LAHKO POJEM POP PESMI, KI SO ME IZOBLIKOVALE V MOŽA! (2019)
Usode na kredit (2019)
Vojne slike - balade Janeza Menarta (2019)
Bele živali so zelo pogosto gluhe - pesmi po navdihu kratkih zgodb Ivane Myškove (2019)
Mati, odprite no darila - božični album 2019 (2019)
Douchebag Mama, EP (2019)
The Guardian, LP (kot Matt Kaye, junij 2019, z letnico 2018, Kulturni center Maribor/Kvakas)