MATEJ KRAJNC: Presherin (Slušaj najglasnije, 2021)
O jednom od najznačajnijih slovenskih pjesnika France Prešerenu (1800-1849) je svatko učio i naukovao još u osnovnoj, a pogotovo u srednjoj školi, dakako u doba bivše federacije. Ne bih znao točno kakva je danas situacija, no po onome koliko sam infromiran od jedne prijateljice, inače učiteljice u osnovnoj školi, izgleda da ga više nema u književnoj edukaciji, barem u Hrvatskoj, a bio je obavezna lektira s kojom su se male pubertetske glavice gombale, kako sa slovenskim jezikom, tako i s njegovom poezijom unatoč tome što je dobar dio opusa imao i prevode na hrvatski jezik. Kao glasonoša naprednih narodnih ideja u ono vrijeme feudalizma, Prešeren je usmjeravao slovensku književnost u smjeru kozmopolitskog romantizma vodeći književnu, jezičnu i društvenu borbu nacionalnog pitanja sukobljavajući se i s konceptom slavenskog ilirizma, njegova poezija nije dobrodošla niti kod svećenstva, niti kod buržoazije, prosvjetiteljske, a niti filozofske elite.
Matej je na ovome albumu odabrao 10 njegovih klasičnih soneta pisanih u standardnim šablonima od 4 kitice u kojima dvije imaju 4, a dvije 3 stiha s naglaskom na vjersko-moralistička načela s osjetljivim metaforama, razočaranjima i odnosu prema tadašnjem apsolutizmu koji je pokušavao stvarati novo građansko društvo, a ustvari je postavljao rezignaciju u vidu otuđenosti i razmimoilaženja u svjetonazorima i životnim spoznajama. Premda su ovi stihovi pisani prije gotovo 200 godina, oni su i danas još uvijek snažni i impresivni, te nisu izgubili niti malo od osnovnih autorovih načela kojima je bio nadahnut. Ta neobična snaga odražava se u bujnim metaforama na biblijske motive, religiozne predrasude, emotivne kompromise i ograničene slobode u svim pravcima.
Povodom 8. veljače, obljetnice smrti ovog poetskog velikana, Matej se nakon duljeg vremena uozbiljio ostavivši zafrkancije, komedije i otkačene humoreske postrance zaronivši u hladniji i odmjereniji vokalni izraz kao što to i valja očekivati. Prve dvije pjesme "Ni znal molitve žlahtnič trde glave" i "Sanjalo se mi je, de v svetem raji" je obradio u lepršavijem, ponešto i veselijem maniru, no od "Velika Togenburg! bila je mera" preko "Bilo je Mojzes! tebi naročeno" slijede lagana jazzy staccata s uglavnom kolopletima recitacija i polumelodičnih arija; ovu drugonavedenu je čak preveo i na engleski jezik uglazbivši je u gospel stilu, onakvom kako se Matej izrazio na prvom albumu "Glory And Honor" www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=30340 daleke 1998. godine. Da sve ipak ne bi bilo sumorno poput smrtno ozbiljne poezije kakvu znamo i iz opusa Augusta Šenoe, "Na jasnem nebi mila luna sveti" je dobila šaputave kolorite i psihodelične vizure zgodnim 4/4 gitarskim tretmanima koračnice s pojačanim četvrtim taktom naglašenog basa i tako sonet po sonet u kojima se čak odvažio i na prljaviji rhythm'n'blues "Kadar previdi učenost zdravnika" i "Zgodi se včasih, de mohamedani", mada bi uz liriku o religioznim premisama bolje pasao world-music/ folk i poneka arabeska.
Dobro, kako kome, Prešeren je poput spomenutog Šenoe bio ozbiljan književnik, nimalo duhovit u društveno-političkim angažmanima, pa zato ove obrade i jesu mahom oivičene u sumorne gitarske frakcije molske ljestvice kao da smo na sprovodu, posebice u završnoj "Odprlo bo nebo po sodnem dnevi", no drugačije u obljetničkom datumu ne bi niti valjalo da se Matej odvažio napraviti novu oslariju. Ovime albumom je dao svoj doprinos velikom slovenskom liriku proširujući obzore pokazavši da može i on ponekad biti vrlo ozbiljan i odmjereno hladan, taman za literarnu seansu u nekoj knjižnici pred pametnim i knjiškim ljudima koji nisu upućeni u njegove komediografske i cirkuske akrobacije. Barem kad je Prešeren u igri.
Naslovi: 1.Ni znal molitve žlahtnič trde glave, 2.Sanjalo se mi je, de v svetem raji, 3.Velika Togenburg! bila je mera, 4.Bilo je, Mojzes! tebi naročeno, 5.Na jasnem nebi mila luna sveti, 6.Marskteri romer gre v Rim, v Kompostelje, 7.Zgodi se včasih, de mohamedani, 8.Oči bile pri nji v deklet so sredi, 9.Kadar previdi učenost zdravnika, 10.Odprlo bo nebo po sodnem dnevi
Pepel, ki mi je padal po roki - pesmi Toma Vebra (2019)
Tretje poglavje (z Agencijo Rokenrol) (2019, Helidon)
PESMI, KI SEM JIH ŽE OD MALIH NOG ŽELEL POSNETI, PA JIH NISEM, KER SEM UGLASBLJEVAL POEZIJO IN IGRAL ROKENROL, ZDAJ MI PA NI VEČ TREBA SLUŽIT TRGU, KER SEM BOGAT IN SLAVEN IN LAHKO POJEM POP PESMI, KI SO ME IZOBLIKOVALE V MOŽA! (2019)
Usode na kredit (2019)
Vojne slike - balade Janeza Menarta (2019)
Bele živali so zelo pogosto gluhe - pesmi po navdihu kratkih zgodb Ivane Myškove (2019)
Mati, odprite no darila - božični album 2019 (2019)
Douchebag Mama, EP (2019)
The Guardian, LP (kot Matt Kaye, junij 2019, z letnico 2018, Kulturni center Maribor/Kvakas)