MATEJ KRAJNC: Božična zgodba (Slušaj najglasnije, 2020)
Božična zgodba ili "Božićna priča", u originalu "A Christmas Caroll" je jedan od najpopularnijih božičnih romana-priča, a potpisuje je Charles Dickens 1843. Knjiga je odmah postala hit već prvog vikenda kako se našla u prodaji sa 6000 prodanih primjeraka. Govorilo se da je Dickens napisao roman samo kako bi vratio dug, no unatoč tome, štivo je vrlo dobro napisano i kao takvo ostalo do današnjih dana pravi bestseller po kome je snimljeno petnaestak TV i filmskih hitova, između ostalih "Scrooge" (1951), "Božićna priča" (1984), "Muppetova božićna priča" (1992) i "HBO Božićna priča" (2020).
Glavni likovi priče su škrti i pohlepni direktor Londonske banke Ebenezer Scrooge i njegov nećak Fred koji ga moli da ga pusti s posla na Božić. Dobiva dopust, no pod uvjetom da mu taj dan neće biti plaćen. Nakon što Scrooge zatvori ured, dolazi mu duh prijatelja Marleya najavivši posjetu tri duha - prošlost, sadašnjost i budućnost. Ovaj potonji mu pokazuje njegov grob zameten snijegom i veselu obitelj koja se raduje njegovoj smrti, te se Scrooge potpuno mijenja ispravljajući svoje krive postupke, odlazi kod nećaka, donosi jelo i piće, te svi sretni zajedno slave Božić.
Matej se ovom prilikom relativno odmjereno drži scenarija kroz prikaz pohlepnog Scrooga ("Kje si Scrooge?"), opčinjenog Boba Cratchita koji očekuje božićne poklone ("Tiny Tim blues"), a onda se obrušava iz 19. u 21. stoljeće i to na sam konac što je ohrabrujuća strana Matejove varijante da će se ovaj Covid-19 i pandemija zaustaviti ("Božičnica"). Obavezan je atmosferičan siže Božićne noći o Kristovom rođenju, zvijezdi repatici, svetog Josipa i Marije ("Zgoraj nekaj škripa"), ponovno se vraća na Scrooga, ali u moderno doba kako stoji škrt ispred ogledala plašeći se da ga ne posjete duhovi ("Duh"), da bi zadnji dio albuma odvalio u eksperimentalne psihodelične pasaže. Prvo ciničnom posvetom svim škrticama, njihovim božićnim puranima i puranovim qrcima, ha-ha-ha ("Puran za skopuha"), zastrašujućim duhovima kojih se danas gotovo nitko ne plaši ("Straši") i s potpuno ekspresivnim gitarskim blues pristupom na poprilično razmrdan de-kompozicijski način okončava album posvetom svim škrtcima i vlastodržcima 'nek si progutaju dolar u ustima jer ionako državu imaju u svojim rukama' ("Dolar").
S omotnicom koja je preslika Dicksenovog originala, ovaj 245. album u Matejevoj karijeri objavljen je na Badnjak 24. prosinca (decembra) uz poznate efekte reverba i delaya direktno u digitalni snimač bez ikakvih naknadnih redukcija i remontova zvuka. Adaptacija priče je uglavnom univerzalno postavljena, nema komediografskih elemenata, vrlo je ozbiljna, no barem u kompozicijama "Duh" i "Straši" dao si je vokalnog senzibiliteta za teatralnu komiku koja znatno doprinosi duhovitijm performansima inače vrlo prozaične i parodirajuće dosadne priče koja se standardno repetira već 150 godina u različitim oblicima. Matej joj je dao barem malčice vedriji i nonšalantniji obzor.
Naslovi: 1.Kje si Scrooge?, 2.Tiny Tim blues, 3.Božičnica, 4.Zgoraj nekaj škripa, 5.Duh, 6.Puran za skopuha, 7.Straši, 8.Dolar