New Swing Quartet na čelu s Oto Pestnerom bio je jedan od rijetkih vokalnih gospel sastava što su djelovali u ovom komadu Europe. Radili su punih 40 godina (1968-2008), objavili su impozantnu diskografiju, te često nastupali po Europi, istočnoj Aziji i Sjevernoj Americi izvodeći uglavnom gospel, ali i jazz i blues kompozicije. Konkurenciju na našim područjima praktički i nisu imali, lukavo su u vrijeme komunizma radili božićne ploče s namjensko-prigodnim obradama tradicionalnih američkih pjesama, a ovom prilikom im svoje veliko poštovanje daje Matej Krajnc koji je očito pokupio mnogo njihovih utjecaja za svoje stvaralaštvo.
Sam gospel i pripadajuće glazbene klasifikacije u domeni NSQ (swing, evergreen, tradicionalni folk američkog juga...) su bile drastično drugačijeg svjetonazora od divljeg i neobuzdanog rocka ispunjavajući poetski prostor romantikom, emocijama i patetičnijim, nevinijim opservacijama za lakoglazbeno, zabavno i tipično mainstream područje. Uostalom, glavni uzori su im bili čuveni Golden Gate Quartet nadajući se da će jednog dana nastupiti s njima.
Matej se ovdje pokazao vrlo dovitljiv, a bome i prijatno duhovit obradivši tek samo 4 kompozicije s njihovog repertoara ali na vrlo neuobičajen način ostvarivši dvodjelne kompozicijske aranžmane. Prvi dio je njegova interpretacija pjesama na engleskom pokušavajući se držati izvornika koliko mu to mogućnosti i skroman instrumentarij dozvoljavaju (gitara i vokal), a drugi dio kompozicija su njegovi prepjevi na slovenski jezik koji su redovito pikantni, te se ovaj puta ne drže čistih originala. Jer recimo u "
Trouble of the world/ Vse težave sveta" (trad.) se spominje Lado Leskovar, u "
Eternal light/ Večna luč" (trad./ Ginyard) štajerski sekretar SKOJ-a, a u presmiješnoj "
Cheers the weary traveller/ Utrujeni popotnik" (trad.) dvijesto brzih blic pitanja za umornog putnika između kojih su da li koristi WiFi ili LAN, koliko cura je upoznao na sinoćnjem španciru i nije li možda dušu prodao Rip Kirbyju ili Guillevicu... Tipično za Mateja u tom aspektu s duhovitim tekstualnim preradama na kojima je daleko više napravio nego li u samom glazbenom kontekstu koji je tek sporadičan legato što mu služi za pratnju.
Moglo bi se pomisliti da je ovo kratko EP izdanje kakvima u posljednje vrijeme pribjegava, no ipak nije. Pjesme su za njegove formate dvostruko dulje, pa ova 4 komada iznose dobrih pola sata snimljenih u toku samo jednog dana (5.VIII) u ljubljanskom studiju ZvokOven. I samo podatak: premda na ovitku stoji da je godina izdanja 2015., Zdena ga je objavio tek s prvim danima 2016., tek toliko da ne bude zabune.
Naslovi: 1.Only believe/ Verjamem (trad.), 2.Trouble of the world/ Vse težave sveta (trad.), 3.Eternal light/ Večna luč (trad./ Ginyard), 4.Cheers the weary traveller/ Utrujeni popotnik (trad.)
ocjena albuma [1-10]: 6
horvi // 25/05/2016