MATEJ KRAJNC: Pickin' The Gospel, kot Blind Boy Spectacles (Slušaj najglasnije, 2018)
Ako sam dobro brojio, ovo je bio sedmi album potpisan kao Blind Boy Spectacles, mada bi se i debi "Glory And Honor" iz 1998. mogao tako potpisati: Matej je nakon njega znao s pozamašnim vremenskim otklonom realizirati po jedan album posvećen tradicionalnim religijskim pjesmama iz oblasti omiljenog mu gospel/ blues/ rock izvornika, a s njime se nikad nije šegačio. Prvi gospel album nakon debija bio mu je "Blind Boy Spectacles sings Country Gospel" 2006., www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=30309, potom "Blues Session" www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=20717 tek 8 godina kasnije, a onda ih je zaredao, otprilike svake godine po jedan uronivši pobožno i dostojanstveno, bogobojazno i strastveno poput svetog Augustina koji je smatrao da je poznavanje čitanja i pisanja najveće ljudsko dostignuće koje se mora vršiti u najvećoj poniznosti.
Matej se ovdje vrlo dobro nakon prethodnih Blind Boy Spectacles radova snašao u funkciji odraslog mužjaka koji je već puno toga isprobao na vlastitoj koži: kad je bila misa zadušnica za moju majku u đurđevačkoj crkvi, pomislio sam si 'zakaj sad ovdje nije Matej Krajnc da odsvira barem jednu rock'n'roll pjesmu, gospelovski prigodnu', jer on umije napraviti sjajan dekor kojeg nitko od dušebrižnika ne može protumačiti bogohulnim jer i nije. Razvedrio bi nas dubokim obradama na engleskom jeziku, svi bi se na trenutak osjetili pripadnicima onog lijepog svijeta kada je život i smrt istosmjerna funkcija ne očekivajući da majka uskrsne ispred nas: na 40 minuta dostojanstveno se priča kroz 10 izabranih pjesama o kraljevstvu Božjem s vrsno uglađenom vokalnom gospel tehnikom i rock/blues gabaritima blago pošpananih distorzijama.
Uz veliki duhovni pristup, posebno u završnoj acapella temi "Stand by me" izvedenoj poput svećenika koji umije pjevati u akordima, a takav nije bio niti jedan živući Papa iz Rima, barem od onih kojih se sjećam, teme "Gabriel", "Little talk with Jesus", "Babylon's fallin'", "Dem dry bones" i "Great day" su izvedene s prijatnom rock potkom, a recimo jedno od pitanja budućim studentima koji će Krajnca imati za diplomski jeste: kad je prvi puta spomenuo faraona kao vlasnika čitave planete nalazi se u temi "Didn't ol' pharaoh get lost". Šest minuta dugačka "Mumblin' word" je pritajena tema koju je 2019. objavio u drugačijoj verziji od albuma.
Uglavnom izvedene melodičnim legatima u rasplesanim riffovima izuzev "Adam in the garden pinnin' leaves", predzadnje "Mary had a baby" (lagana staccata), te spomenute "Mumblin' word", ovih 40-tak minuta relevantno nastavlja njegov zacrtani gospelovski opus staloženog i pribranog manirizma u onim povremenim fazama kada je valjalo napraviti adekvatan odmor od autorskih radova praktički se svakim ovakvim izdanjem vraćajući na iskonske početke skupljajući snagu i elan za nove poduhvate.
Naslovi: 1.Gabriel, 2.Adam in the garden pinnin' leaves, 3.Little talk with Jesus, 4.Babylon's fallin', 5.Didn't ol' pharaoh get lost, 6.Mumblin' word, 7.Dem dry bones, 8.Great day lord de righteous marchin', 9.Mary had a baby, 10.Stand by me