MATEJ KRAJNC: Kompilacija akustik (Slušaj najglasnije, 2021)
Ako ste malo pažljivije pogledali popis Matejevih albuma 2020., zasigurno ste primjetili EP "Kvartet" koji je bio najavljen za izlazak između 28. i 30. rujna (septembra), taman nakon "Ulikses vpraša: kje je tramvaj?" www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=30253 i "Dvojec brez krmarja" www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=30254, ali nije objavljen. Na njemu je bila predviđena pjesma "Življenje z rokenrolom", još jedna od uobičajenih zafrkancija u kojima isprepliće svoje idole s političarima, a ovdje je uvrštena na sam kraj.
Kako je tokom ljeta 2020. pa sve do početka 2021. napravio i snimio sijaset pjesama koje mu nisu tematski odgovarale za koncepte albuma, ponekad je neke od njih u tim terminima objavljivao samo na facebooku, a sada ih je sabrao u ovu kompilaciju s nekoliko zgodnih obrada. Prva od njih je uvodna "Tequila gverila" s prvog solo albuma Bajage "Pozitivna geografija" (1984), dakako, prevedene na slovenski, zatim dvije posvete preminulom Mojmir Sepeu u prosincu 2020. - šaputavo lagana "Pismo za Mary Brown" i "Na ljubljanskem gradu", a u istom mjesecu je preminuo i Tadej Hrušovar kome je na spomen spjevao obradu "Dan ljubezni" koja je 22.III 1975. u izvedbi Pepel in kri predstavljala tadašnju Jugoslaviju na Euroviziji u Stockholmu gdje je zauzela 13. mjesto.
Singl je prodat u 100.000 primjeraka i najpodavanija je slovenska 7'' ploča svih vremena. Međutim, kako je Pepel in kri bio 12-člani ansambl, na pozornicu je zbog tadašnjih pravila moglo izaći samo njih šestero. Tu je još jedna djelomična obrada "This morning I was dressed by the wind" po tekstu Leonarda Cohena koja je, čini mi se prvi puta upravo ovdje uglazbljena, također u prevodu "To jutro me je oblekel veter", a inače je dio Cohenove zbirke poezije "Poems 1956-1968" objavljene 1969. godine. Pjesma je dobila uz posve lagani staccato s echo efektima na vokalu i pozadinske fijuke vjetra tvoreći najzanimljiviji dio kreacije.
Preostale 4 pjesme su Matejeve; bezbrižnija pričica "Blesteča Lamere", nešto turobnija egzistencijalka "Hlepim po deležnikih", vrlo tiha i snena "Ludvik je rekel", te jedina uz Bajaginu obradu nešto prpošnija "Iris, tvoj čas je mimo", da li pripremane za spomenuti neobjavljeni EP, nisam točno informiran. Sav glazbeno-vokalni performans je uglavnom tih i senzibilan, posve jednostavan, kako akustara tambura i nalaže u vrlo emotivnim i sentimentalnim predlošcima vrlo sličnih pjesama Leonarda Cohena s početka karijere.
Naslovi: 1.Tequila gverila (Momčilo Bajagić), 2.Blesteča Lamere, 3.Hlepim po deležnikih, 4.Ludvik je rekel, 5.Pismo za Mary Brown (Mojmir Sepe/ Milčinski), 6.To jutro me je oblekel veter - This morning I was dressed by the wind (lyrics: L. Cohen), 7.Na ljubljanskem gradu (Mojmir Sepe/ Strniša), 8.Dan ljubezni (Tadej Hrušovar/ Dušan Velkaverh), 9.Iris, tvoj čas je mimo, 10.Življenje z rokenrolom
Vojne slike - balade Janeza Menarta (MK Records, 2019)
Celjske balade (2019)
Chevalier se sprehaja po Pekrski (2019)
Izbire (2019)
Vročinski val (2019, digitalni EP)
Celjske balade (2019)
Pepel, ki mi je padal po roki - pesmi Toma Vebra (2019)
Tretje poglavje (z Agencijo Rokenrol) (2019, Helidon)
PESMI, KI SEM JIH ŽE OD MALIH NOG ŽELEL POSNETI, PA JIH NISEM, KER SEM UGLASBLJEVAL POEZIJO IN IGRAL ROKENROL, ZDAJ MI PA NI VEČ TREBA SLUŽIT TRGU, KER SEM BOGAT IN SLAVEN IN LAHKO POJEM POP PESMI, KI SO ME IZOBLIKOVALE V MOŽA! (2019)
Usode na kredit (2019)
Vojne slike - balade Janeza Menarta (2019)
Bele živali so zelo pogosto gluhe - pesmi po navdihu kratkih zgodb Ivane Myškove (2019)
Mati, odprite no darila - božični album 2019 (2019)
Douchebag Mama, EP (2019)
The Guardian, LP (kot Matt Kaye, junij 2019, z letnico 2018, Kulturni center Maribor/Kvakas)